A koncentrált napelemek a jövő energiaforrásai?
A koncentrált napelem (CPV) bővülése várható.
Miután évekig lassan haladt a globális piacon a koncentrált fotovoltaikus (CPV) rendszerek telepítése, vannak, akik robbanásszerű növekedést várnak, 2013-ról 2020 végéig 750 százalékos bővüléssel.
Az IHS tanulmánya alapján a 2013-as 160MW-nyi telepítésről 2020-ra 1362MW-ra való bővülés várható. Szerintük 2020-ig a növekedés üteme minden évben kétszámjegyű lesz.
A CPV technológia lencséket vagy tükröket használ a napfény napelemre való fókuszálása érdekében. Miközben ez a megvalósítás hatékonyabb napelemes energiatermelést jelent, a hozzáadott lencsék megnövelik a CPV rendszerek árát a hagyományos napelem rendszerekhez képest, így az elfogadottságuk még korlátozott. A CPV fejlesztői azonban folyamatosan dolgoznak a probléma megoldásán, így folyamatosan csökkentik az árkülönbséget.
Karl Melkonyan, az IHS napelem elemzője szerint „Ami most történik a CPV piacán, az nagyon hasonló ahhoz, ami a hagyományos napelemek piacán történt 2007-ben a magas árak és a bizonytalan kilátások miatt. Azonban a CPV piac 2013-ban a növekedési áttörés előtt áll. A CPV költségei drasztikusan csökkentek 2013 során és várhatóan tovább csökkennek a következő években. Továbbá az élettartamra vetített költség szemszögéből nézve, a CPV egyes régiókban versenyképesebbé válik a hagyományos, nagy földre szerelhető napelem rendszerekben.”
A fejlesztési és gyártási folyamat eredményeképpen csökken a bekerülési ár. Az átlagos telepítési ár a magas koncentrációjú napelem (HCPV) rendszereknél a becslések szerint a 2012-es 3,54$-ról 25,8 százalékkal lecsökkent 2,62$-ra wattonként 2013-ban. A csökkenés hátterében a növekvő forgalom és a jobb rendszer hatékonyság állt. Az árak éves 15%-os csökkenése várható a 2012-2017 során is, így 2017 végére várhatóan elérik a 1,59$-t.
A koncentrált napelem élettartami költségei
A hagyományos napelem piacon a költségelemzés elsősorban a modul ár-per-watt és a teljes beszerelési költség-per-watt értékre összpontosít. Ha összehasonlítjuk a telepített költség-per-watt értéket a hagyományos napelem és a CPV esetében, a költségek a hagyományos napelemnél lényegesen alacsonyabbak. Ennek oka elsődlegesen a CPV magasabb panel ára, így a feladat adott a CPV gyártóknak, hogy a méret és a telepítési költségek terén jobb, gazdaságosabb egyensúlyi helyzetet érjenek el.
Az biztos, hogy a hagyományos napelemeknek alacsonyabb a kezdeti költsége, és úgy tűnik, hogy ez vonzó opció a frissen telepített rendszerek költségei esetében. Ez azonban nem veszi figyelembe a rendszer élettartama alatti teljes költséget, és a rendszer teljes energia hozamát sem. Ehelyett fontos, hogy összehasonlítsuk a villamos energia teljes fajlagos költségét.
A LCOE megbecsülte a kapcsolódási ponton jelentkező villamosenergia-termelés költségeit elosztva a rendszer teljes élettartama alatt jelentkező költségekkel. Ez a számítás szükséges ahhoz, hogy összehasonlítsuk a hagyományos napelem és a CPV versenyképességét a villamosenergia termelésben. A LCOE és az IHS azt jósolja, hogy a CPV rendszer költségei elég alacsonyak maradnak ahhoz, hogy bizonyos cél régiókban a földre szerelt rendszerek esetében versenyt jelentsenek a hagyományos napelemeknek nagy kereskedelmi napelem erőművekben. Ezek azok a forró, száraz éghajlatú területek, ahol a napi közvetlen normál besugárzás (DNI) több mint 6,0 kilowattóra négyzetméterenként.
Miközben más módszerekkel is zajlik a napelemek fejlesztése, a hozzájuk tartozó kiszolgáló egységek fejlesztése is segít a használatuk szélesebb körűvé tételében. Így a napelem rendszerek nem csak egyre kisebb méretűek lesznek, de egyre önállóbban is képesek lesznek ellátni a használójuk igényeit.