Fatelepítés a világ megmentője
Fatelepítés lehetne a világ megmentője
A Science beszámolt egy kutatásról, melyben felfedezték a spanyolviaszt. A fatelepítés lehetne a világ megmentője.
A világunk egyik legnagyobb kihívása a globális felmelegedés megállítása. Az okok ismertek: túl magas az emberiség széndioxid kibocsájtása. Ez legnagyobb részben az ipari termelés, a közlekedés és az épületek fűtésének köszönhető. Ezzel gyakorlatilag melegházat csinálunk a légkörből. Felborul egy évmilliók óra stabilan működő rendszer, egyre melegebb és kiszámíthatatlanabb lesz az időjárás.
Most az ETH Zürich a svájci egyetem kutatói feltalálták azt a valamit, ami a levegőből gazdaságosan és rendkívül hatékonyan ki tudja vonni a szén-dioxidot: a fát.
A fa a kezdeti minimális befektetés után (ültetés) tulajdonképpen semmi extra költséget nem kíván és évtizedeken át segít csökkenteni a légkör széndioxid tartalmát. Na jó: azt is kiszámolták, hogy az egész világban hol és mennyi fát kellene ültetni, hogy hatékonyan tudjuk működtetni a természet csodáját.
Mennyit és hova?
A kutatás figyelembe vette, hogy olyan területek jöhetnek szóba, ahol nincs mezőgazdasági termelés, nincs lakott település, nincs már eleve fa. Még így is megmaradt fatelepítés számára a föld szárazföldi részének 11%-a, 1,7 milliárd hektár. Ez akkora terület, mint a világ harmadik (USA) és negyedik (Kína) legnagyobb országának az összesített területe.
Persze ez a teljes terület nem fásítható, de még a töredék terület kihasználása is hatalmas eredményt hoz. Az ember által a légkörbe juttatott széndioxid kétharmadát ez az egyszerű ötlet képes lenne semlegesíteni.
Mi a legnagyobb nyereség? Nem kell újabb és egyre költségesebb módszereket kidolgozni a széndioxid semlegesítésére. Nem kell ezeket a technikákat, berendezéseket működtetni, fizetni, energiával ellátni évtizedeken át. Nem elhanyagolható szempont a folyamat során, hogy az elsivatagosodó világ így hatalmas kiterjedésű erdőségeket kapna. Ezzel nem csak az ember, de a teljes élővilág csak nyerhet.
Mi a hátrány? Az egyik a folyamat lassúsága. Mire ezek az erdőségek kialakulnak, kell több év vagy akár egy évtized is. A legnagyobb erejű hatás kialakulásához pedig előreláthatólag 50 év kell. A kutatóknak szerencsére erre az időszakra is van javaslatuk: a fosszilis energiaforrások helyett a megújuló energia használata.
Mibe kerül a fatelepítés?
A világmértékű fatelepítés programjának költségeit is kiszámolták. 300 milliárd dollár lenne a teljes program költsége. Elképesztő összeg? Valóban, de ne feledjük, öt év alatt csak a G20-ak ennél több pénzt költenek a szén támogatására.
A másik probléma, hogy a világban jelenleg nem a környezetvédelmében történő összefogása a jellemző.
Például Trump az USA-t kiléptette a párizsi egyezményből és a szén még nagyobb mértékű felhasználását erőlteti.
Brazília most gyorsította fel az erőerdő irtási tendenciát.
Kínában és Indiában az erőltetett iparosítás miatt szóba sem kerül a környezet védelme.
Persze előbb vagy utóbb lesz összefogás a környezetvédelem és a kibocsájtáscsökkenés ügyében, de a jelenlegi kutatások alapján már most is késő. Változás és összefogás majd akkor lesz, amikor már akkora lesz a melegedés, hogy az emberiség fennmaradása is megkérdőjeleződik. Sajnos akkor már csak az emberek töredékének lesz esélye.