Kenya energiatermelése napelem alapú lesz
Kenya áram igényének több mint 50%-át napelemmel fedezi 2016-ra.
Az állam magán cégekkel együtt 1,2 milliárd dollárt fektet be, hogy napelem erőműveket telepítsenek az egész országban, ezzel Kenya energiatermelése napelem alapú lesz.
Kenyában már kijelöltek kilenc területet, ahol napelem erőműveket fognak telepíteni. Ezek segítségével 2016-ra az ország energiaigényének több, mint felét szeretnének fedezni. Az erőművek telepítési költsége 1,2 milliárd dollár. A tervezés már majdnem befejeződött, a kivitelezés pedig idén kezdődik. A partnerség az állam és a magáncégek között 50-50%-os részesedést jelent.
Cliff Owiti, a Kenyai Megújuló Energia Szövetség vezető ügyintézője szerint ez a lépés védeni fogja a környezetet és csökkenteni fogja az árakat is. „Reméljük, hogy 2016-ra, amikor a rendszerek telepítése befejeződik, az ország energiaigényének több mint az 50%-át ezekkel a napelem erőművekkel állítjuk elő. Már láttunk napelem befektetést Kenyában, amikor 2011-ben felépült egy gyár, ahol napelem paneleket állítanak elő.”
Ezek a tervek jóval merészebbek, mint amit Nigéria tűzött ki, hiszen ők még csak 5%-os napenergia önellátást fogalmaztak meg.
Kenyában már 500 millió dollárnyi napelem befektetés történt. A vízerőművek energia költsége meglehetősen magas, figyelembe véve, hogy a főbb erőművek esetében nagy az alacsony vízállás hatása.
Ezzel a lépéssel követik régiójuk egyik legszegényebb országát, hiszen Etiópia napelem erőművei is az energiafüggetlenség javítása és a vízerőművek energiatermelésének alternatívájaként épülnek.
Mi várható?
„A napelem erőművekbe való komoly befektetésünkkel tanúi leszünk az áramkimaradások elmaradásának és az áramárak csökkenésének, mert a csúcsidőszakban fogjuk termelni az energiát.”
Germano Mwabu, a Nairobi Egyetem közgazdaságtan professzora szerint a napelem erőműveknek drámai hatása lesz az energia árakra. „Amikor a napelem erőművek elkészülnek és üzembe állnak az áram ára akár 80%-al is csökkenhet.”
Az ország terveiben szintén szerepel a Szaharától délre a legnagyobb szélerőmű farm építése a Turkana tó mellett. Ez az erőmű a tervek szerint 2015-ben lesz üzembe helyezve.
Kenya jelenleg a 22-ik Afrikában az összesen előállított elektromos energia alapján és a 46-ik a világban a napenergia termelése alapján. Ez úgy változhat meg a következő négy évben, hogy a Kenya napenergiában a negyedik lesz az egyik állami ügynökség, az Energia Szabályozó Bizottság adatai alapján.
Aki eddig úgy gondolta, hogy Kenya túl szegény a napelemek használatához az újra kell, hogy értékelje a napelemek gazdaságosságát.