Napelem kerítés, amit inkább felejts el
Megjelent a napelem kerítés, amit inkább felejts el.
Pár hónapja tele volt az internet az erkélyre szerelhető panelekkel. Milyen egyszerű és nagyszerű ötlet… Azóta megjelent a napelem kerítés is.
Könnyű kivitelezni, amatőrök számára is minden (még a szerszám is) előkészítve a dobozban. Csak felakasztod a korlátra, bedugod a csatlakozót a konnektorba és kész is. Véded a földet, csökkented a villanyszámlát, így pénzt spórolsz. Mi kell még?
Ugyanez még nagyobban.
Most már az is megjelent. Az új változat kerítésre szerelhető, kb. 2 négyzetméteres panelekből áll. Ugyanolyan könnyen kivitelezhető, de sokkal több energiát, akár 780 Watt-ot termelhet. Szuper!
Lehet, hogy már Ön is keresi a forgalmazó weboldalát? Inkább ne tegye.
Ami ennyire jónak tűnik, az nem biztos, hogy valóban ennyire jó. No de mi lehet ezzel a probléma?
A napelem kerítés problémái
Az első még nem is olyan jelentős. Németország számára, a helyi szabályoknak megfelelően tervezték és gyártották a rendszert. Mivel Unió van, ez könnyen megoldható az áruk szabad mozgása miatt, ugye? Az áruk ugyan szabadon mozoghatnak, de a jogszabályok jelentősen eltérnek!
Ami Németországban jogilag, technikailag és elektromos szolgáltató által elfogadottan működik, az nálunk semelyik paraméternek sem felel meg. Jogilag Magyarországon jelenleg az újonnan telepített rendszereknél tiltott a hálózatba visszatáplálás. Ez a rendszer pedig a leírások alapján alapértelmezésként visszatáplálja az energiát a hálózatba.
Aki Magyarországon szeretne napelem rendszert telepíttetni, először is a szolgáltatóval kell, hogy egyeztessen. Nálunk ugyanis nem mindenhol olyan jó a hálózat és nem mindenhol képes fogadni a fogyasztók felől érkező energiát.
Amit persze ezek az oldalak nem említenek, az a villanyórák alap beállítása. Magyarországon úgy szerelik fel a villanyórákat a szolgáltatók, hogy nem tesznek különbséget az áram irányában. Alaphelyzetben számukra a fogyasztóknál termelt és hálózatba kitáplált energia ugyanolyan, mint amikor a hálózatból érkezik az áram a fogyasztóhoz. Össze is adja mindkettőt, és ki is fizettetik a fogyasztóval.
Tessék? Kifizettetik azt az áramot, amit Ön termelt és kitöltött a szolgáltató hálózatába? (Ő pedig eladja valaki másnak…)
Igen, azt Önnel is kifizettetik. Ez a magyarországi villanyórák alap beállítása, és ezért nem „praktikus” a tiltás ellenére működtetni a szakemberek által hivatalosan telepített napelem rendszert sem addig, ameddig a villanyórát át nem programozzák.
Ha valaki ezt nem tudja, elfelejti vagy nem foglalkozik vele, kellemetlen meglepetés éri. Tehát az a napelem kerítés, ami Németországban egy környezetvédő, praktikus és gazdaságos megoldás, az Magyarországon törvénybe ütköző és gazdaságtalan.
Forrás: https://greenakku.de/