Mikor lesz gazdaságos a 0 energiaszámla?
Mikortól éri meg az energiaszámla mentes élet?
Pontosabban, mikor lesz gazdaságos egy olyan napelem rendszer, melyben akkumulátorok tárolják az energiát? (Saját energiatermelés esetén a szolgáltatónak nem kell fizetni, tehát valóság a 0 energiaszámla.) Ez az idő közelebb van, mint sokan gondolnák.
De kezdjük az elején: A napelemek által termelt energia már a világ sok országában gazdaságosabb, mint az energiaszolgáltatótól vásárlás.
Aki lemaradt az utóbbi évtized fejlesztéseiről és dömpingszerű gyártási felpörgésről, annak már ez is meglepetés.
A visszatáplálásos napelem kivitelezés viszont még így is igényli a szolgáltató meglétét. A megtermelt elektromos áram ekkor marad a felhasználónál, bekerül a hálózatba, és majd valaki más felhasználja onnan.
Az akkumulátoros megoldás ezzel szemben nem igényli a szolgáltató meglétét, hiszen a pluszban megtermelt elektromos áram „házon belül” marad. Ezt később akkor használhatjuk fel, amikor csak akarjuk.
No ezek az akkumulátorok voltak eddig a rendszer problémás pontjai. Magas volt az áruk, pár (3-6) év alatt tönkrementek, és még nagyok is voltak. Most itt várható a nagy változás.
Az új nagy fogyasztású mobiltelefonok, a hibrid autók és a nagy létszámban terjedő napelem rendszerek miatt egyre nagyobb az igény a kis méretű, nagy kapacitású és könnyű akkumulátorokra. A fejlesztés hatalmas ütemben zajlik, és az előrejelzések alapján pár éven belül megtörténik a nagy váltás. Azaz például USA-ban és Németországban a saját termelésű és tárolású áram olcsóbb lesz, mint a szolgáltatótól vásárolt.
Ezt jelzi az is, hogy a világ egyik leggazdagabb embere, Warren Buffet nagy pénzzel beszállt a kínai Byd akkumulátorgyártó cégbe és Elon Musk amerika technikai guruja, a PayPal, Tesla, SpaceX és amerika egyik legnagyobb napelem gyártója, a SolarCity alapítója is óriás akkumulátorgyárat épít nevadában.
Lehet, hogy Magyarország számára is ez lesz a megoldás, mert jelenleg a kis erőművek engedélyeztetése és az energia átvétele bürokratikus és a gazdaságossága így mesterségesen csökkentett. Ha viszont a családok és a kisebb cégek önellátóak lesznek energiával, rohamléptekkel felzárkózhatunk a zöld energia terén is.