A napelem következő büntetése: a kapcsoló
Kötelező lesz a tűzvédelmi kapcsoló a napelem rendszerekre.
Március 5-től az új napelem rendszerekben kötelező összetevő lesz egy táv és kézi működtetésű egyenáramú tűzvédelmi kapcsoló. Ezt az új Országos Tűzvédelmi Szabályzat teszi kötelezővé.
Idáig még érthető is a dolog. Ha van benne feszültség, akkor veszélyes, tehát kell bele valamilyen kapcsoló. A gond a következő:
Jelenleg is minden napelem rendszerben van legalább 1 db kapcsoló. Ez az inverteren belül szakítja meg a napelemek DC (egyenáramú) körét. Mi (és még rajtunk kívül is több cég) ezen kívül minden rendszerbe beépítünk egy ettől független kapcsolót, mely egy védett dobozban található.
Ehhez kellene pluszban telepíteni egy távvezérelt kapcsolót, mely a tetőn szakítaná meg az áramkört.
Amikor erről az első tervezet megjelent, a szakma meglepődött, hiszen eddig ilyen kapcsolót sehol a világon nem írnak elő. Az ehhez hasonló feladatokat ellátó kapcsolókat gyártó cégeket is meglepte a dolog, hiszen napelem rendszerekben ilyen kapcsolókat még ők sem használnak. Megkérdezték hát a törvény megíróit, hogy mire gondolnak, milyen kapcsolót szeretnének. Sajnos ők sem tudják. Március 5-től viszont kötelező lesz.
Egy biztos. Ami jelenleg ismert a tűzvédelmi kapcsoló feladataiból, pl. földszinten működtethető és tetőtérben kapcsolatot megszakító, egyszerre több vezetékben is megszakítást létrehozó kapcsolót szeretnének. Ez viszont napelem rendszerenként 10-15% plusz költség (pár százezer Ft).
Értem én, hogy fő a biztonság, de biztos, hogy egy ilyen extrém módon árérzékeny és elmaradott napelem piacon kell a világon először előírni egy ilyen biztonsági berendezést?
2015 első meglepetése, a napelem termékdíj után egy újabb és még jelentősebb plusz költséget kaptak ezzel a napelem telepítők és használók.
Az extra adók után már jó lenne megtapasztalni a támogatást is, például a 6-7 éve csak ígéretként létező METÁR (Megújuló Energia TÁmogatási Rendszer) bevezetését.